Każdego roku Esport cieszy się rosnącą liczbą fanów i podbija nowe rynki, które generują rosnące zyski dla zespołów, sponsorów, organizacji i innych firm związanych z branżą. Jeszcze dziesięć lat temu mało kto wierzył, że w nadchodzących latach ludzie będą rywalizować w grach komputerowych o miliony nagród. Jednak e-sport to dobrze prosperująca branża, która niejednokrotnie nas zaskoczy. Ale czym właściwie są sporty elektroniczne? Jakie są najpopularniejsze sporty, które warto poznać?

Czym właściwie jest esport?

Zanim przyjrzymy się najważniejszym dyscyplinom, warto zacząć od podstaw. Czym jest sport i dlaczego jest tak popularny? Esport to skrót od Electronic Sports lub Electronic Sports. W grach komputerowych dla wielu graczy ludzie z całego świata mogą ze sobą konkurować. Mamy strzelanki, gry sportowe, gry strategiczne i wiele innych gatunków, w których gracze mogą wypróbować grę przeciwko innym użytkownikom. Terminu e-sport można używać zamiennie ze słowem e-hazard.

Popularność tego sportu zaczęła rosnąć na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. W tym czasie pojawiły się takie tytuły jak League of Legends, DOTA 2 czy Counter Strike Global Offensive. Oczywiście sport istniał znacznie wcześniej, na początku XXI wieku, ale najlepsi zawodnicy nie mogli liczyć na zarobki związane z ich hobby. Dziś najlepsi mogą zarabiać dziesiątki, a nawet setki tysięcy dolarów rocznie. Rywalizacja w grach komputerowych jest bardzo emocjonująca, dlatego coraz więcej osób decyduje się na oglądanie meczów na żywo.

Najpopularniejszy sport elektroniczny na świecie

Czas pokrótce omówić najważniejsze dyscypliny sportu elektronicznego. Jak powiedzieliśmy, możemy je podzielić na strzelanki, gry sportowe, a także strategie. Poniżej znajdziesz gry komputerowe, w które uprawia się głównie sporty elektroniczne:

  • Counter Strike Global Offensive – najpopularniejsza strzelanka i jednocześnie jedna z największych dyscyplin sportowych. Dwie pięcioosobowe drużyny walczą w wieloetapowych pojedynkach o prowadzenie na jednej z kilku map
  • League of Legends – klasyczna gra MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), w której dwie drużyny po pięć osób walczą o stopniowe przejmowanie kontroli nad mapą, aż do zniszczenia bazy wroga. Gracze mogą wybierać spośród ponad stu bohaterów wyposażonych w specjalne umiejętności i klasy.
  • DOTA 2 – Podobnie jak LoL, jest to gra MOBA, w której zasady i założenia są praktycznie identyczne z najlepszymi. DOTA 2 to także najlepiej płatny sport. Najlepsi gracze w ciągu kilku lat zarabiają nawet kilka milionów dolarów.
  • Starcraft 2 – gra strategiczna ulokowana w uniwersum kosmicznym. To indywidualny sport elektroniczny, w którym dwóch graczy rywalizuje, budując swoją bazę, rekrutują armię, a następnie dążąc do pokonania swojego oponenta. Starcraft 2 to niezwykle popularny e sport, który każdego roku organizuje dziesiątki tysięcy różnorodnych turniejów.
  • Overwatch – to swoiste połączenie Counter Strike, League from Legends i DOTA 2. To pierwszoosobowa strzelanka osadzona w futurystycznym uniwersum. Dwie sześcioosobowe drużyny mają bohaterów ze specjalnymi zdolnościami. Overwatch jest częścią gatunku MOBA, w którym zespoły próbują przejąć kontrolę nad mapą.
  • FIFA – popularny symulator piłki nożnej na całym świecie, będący atrakcją na wielu imprezach ze znajomymi. Najlepsi gracze mogą budować swoją pozycję w grach otwartych oraz uczestniczyć w mistrzostwach kraju i świata. Wiele klubów sportowych w Europie ma własną sekcję sportową, w której FIFA odgrywa ważną rolę.
  • Hearthstone – To jedna z nielicznych gier karcianych związanych ze sportami elektronicznymi. Dwóch graczy rywalizuje ze sobą w grze strategicznej i ma dobrane karty z wybranej talii. Ta gra wymaga analitycznego myślenia i przewidywania dalszych ruchów przeciwnika.

Rozwój e-sportu sprawia, że ​​niemal co roku, przynajmniej od jakiegoś czasu, pojawiają się nowe gry, które uznawane są za popularne dyscypliny. Powyższych pięć jest cenionych od wielu lat. Inne bardzo popularne sporty elektroniczne to: Fortnite, Rainbow Six: Siege, Rocket League czy nawet Valorant.

Oprócz pytania, czym jest e-sport, bardzo szybko napotkamy również pytanie, ile zarabiają najlepsze e-sporty na świecie. To zależy od dyscypliny. DOTA 2 zarabia to, co najlepsze w sporcie Rekordzistą w tej dyscyplinie jest Kuro „KuroKy” Takhasomi, który w ciągu ponad 10 lat swojej kariery zawodowej zarobił ponad 4 miliony dolarów. Przedstawiciele Counter Strike również bardzo dobrze zarabiają. Jednym z najbardziej utytułowanych graczy jest Andres „Xyp9x” Hojsleth, który w swojej karierze zarobił około 1,5 miliona dolarów.

League of Legends to jeden z lukratywnych sportów. Najlepsi zawodnicy z Korei Południowej zarobili ponad milion dolarów. Starcraft również jest w czołówce, ale już mierzymy rekordowe wygrane w tej dyscyplinie w wysokości 1000 $. Zawodnik DOTA 2 Michał “Nisha” Jankowski jest uważany za najlepiej opłacanego sportowca z Polski, który w wieku zaledwie 20 lat może mieć na koncie ponad 900 000 $. Oczywiście są to tylko zarobki za udział w turniejach. Esports zarabia również dużo na samych kontraktach reklamowych.

Czy sport to sport?

Przeciwnicy e-sportu mówią, że nie można mówić o sporcie, jeśli chodzi o rywalizację w grach komputerowych. Argumenty? Siedzący tryb życia i fakt, że wielu zawodowych sportowców nie może się pochwalić sportowcem. Jednak szachy, rzutki i strzelectwo również nie wymagają aktywności fizycznej, ale nadal jest to sport olimpijski. Najlepsi sportowcy mogą pochwalić się doskonałym refleksem i umiejętnościami taktycznego myślenia. Bo sport można określić jako pełnoprawny sport. Ponadto wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach może stać się ona oficjalną dyscypliną olimpijską.

Najważniejsze turnieje e-sportowe w Polsce i na świecie

Imponująca jest także oglądalność popularnych turniejów sportowych. Świetnym przykładem jest Intel Master Extreme, szereg dużych turniejów Counter Strike i Starcraft 2. Wygrane w tych turniejach często przekraczają kilka milionów dolarów. Najlepszych graczy w akcji przygląda się kilka milionów widzów z całego świata. Sport może być niesamowicie ekscytujący, co oznacza, że ​​ludzie, którzy przynajmniej raz oglądają mecze sportowe, często ponownie uruchamiają popularne gry.

Oczywiście popularność tego sportu przyciąga świetnych sponsorów, którzy są w stanie zainwestować ogromne sumy w najlepszych zawodników i turnieje rozgrywane w różnych częściach świata. Rynek kwitnie, zwłaszcza w Korei Południowej, Japonii i Chinach. Mamy też profesjonalne gry w Polsce, nie. ESL Pro League. Esport stale się rozwija, dlatego pojawiają się nowe drużyny i gry dedykowane amatorom. W ten sposób każdy ma możliwość wyboru ścieżki profesjonalnego sportowca.

Zakłady e-sportowe

Coraz popularniejsze stają się również zakłady sportowe. Widzowie mają możliwość obstawiania wyników swoich ulubionych drużyn w wielu dyscyplinach. Oferta bukmacherów do sportów elektronicznych stale się rozwija i umożliwia znacznie dokładniejsze obstawianie ciekawych gier. Sporty na żywo są bardzo ciekawą opcją, ponieważ pozwalają przewidywać wyniki w czasie rzeczywistym podczas oglądania swoich walk za pośrednictwem transmisji. Ponieważ transmisja wielu turniejów jest całkowicie bezpłatna, bukmacherzy mogą wyświetlać je na swoich stronach internetowych. Transmisje z najważniejszych turniejów sportowych w Polsce i na świecie można znaleźć również na popularnych platformach społecznościowych, takich jak Twitch, Facebook czy Youtube.

Jaka będzie przyszłość sportu?

Wiesz już, czym jest esport i jak duże zainteresowanie wzbudza w dzisiejszym świecie. Czego możemy się spodziewać w przyszłości? Zdecydowanie więcej dyscyplin, które przyniosą większą różnorodność i pozwolą nowym ludziom rozpocząć karierę jako profesjonalny sportowiec. Możemy się też spodziewać, że w najbliższych latach najlepsi zawodnicy będą walczyć o medale olimpijskie. Być może w 2024 roku esport stanie się oficjalną dyscypliną olimpijską. Ponadto miliony dolarów zostaną dodane do puli nagród w głównych turniejach. Kilkanaście lat temu mało kto przypuszczał, że granie na komputerze może prowadzić do milionów kont.

Leave a Reply